WhatsApp Ne Yapmaya Çalışıyor?

"Ya bu şartları kabul edersiniz, ya da uygulamayı silersiniz." Tavrıyla sunulan yeni gizlilik politikası tüm kullanıcıları şaşırttı.

Dünya’da 2 milyar aktif kullanıcısı olan en yaygın mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yeni yayınladığı ve 8 Şubat itibariyle geçerli olacak politikası yüzünden kullanıcılarıyla başı dertte. Uygulamayı aktif kullanan hemen herkes alternatif uygulama arayışlarına çoktan girdi bile.

Sırrın senin esirindir, serbest bırakırsan sen onun esiri olursun.
Hz. Ali
WhatsApp Sözleşmesi İptal Edilebilir Mi?

WhatsApp'ın gizlilik politikası sosyal medya gündemine oturdu. Yeni gizlilik politikasına göre, kullanıcıların kişisel verilerinin Facebook ile paylaşma şartı getirilmiş oluyor. Peki, bu şartları kabul etmek zorunda mıyız? Hemen söyleyeyim, evet! Çünkü bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak. Sözleşmenin iptali vb. bir durumla ilgili henüz resmi bir açıklama yok. Uygulama üzerinden yapılabilecek herhangi bir işlem WhatsApp'ta şu an için yer almıyor.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak. Burada asıl önemli olan Facebook ve Facebook Messenger kullanmayanların da verilerinin paylaşılacak olması. Diğer taraftan Facebook kullanıcılarının verilerine zaten erişebiliyordu. Bunun iznini kullanmaya başlarken bizler vermiştik. Aslında şu da var ki, bilgileri paylaşmasa dahi WhatsApp’ta bunların tutulduğunu sanırım herkes tahmin ediyordu. Bu gizlilik sözleşmesiyle bunu aşikâr hale getirmiş oldu.

Alternatif Uygulamalar Var Mı?

WhatsApp’ın yeni politikası yüzünden oldukça aktif hale gelen ve rağbet gören programlar var. Signal, Telegram, BİP (yerli), Dedi (yerli), YaaY (yerli) gibi uygulamalar bunlardan birkaçı. Elon Musk’ın da önerisi olan Signal güvenlik bakımından en çok dikkat çekeni ve tercih edileni. Sanırım WhatsApp’ın ardından en çok tercih edilen uygulama olma yolunda hızla ilerliyor. Telegram ise mesajları belli bir süre sonra sildiği iddiasıyla aslında kullanıcı tarafından dikkat edilen bir durumda. Hatta kullanıcı sayısı bakımından ilk sırada bile denilebilir. BİP, Dedi, YaaY gibi yerli uygulamalar ise gizliliğe çok önem veriyor. Yerli uygulamalarımız da son gelişmelerden dolayı kullanıcı sayısını iki katına çıkartmış durumda.

Ne Yapmalıyım?

Sanırım en önemli soru bu. Tüm bu uygulamalar yüksek güvenlik parametreleriyle sarılmış durumda ancak üçüncü şahısların eline geçmemesi adına yapılan işlemler bunlar. Kendileri tüm bilgilerimize erişebiliyor, sunucularında barındırabiliyor hatta çok üzgünüm ama istedikleri an okuyabiliyorlar bile. Bu yüzden kullanıcı kontrolleri hepsinden çok daha önemli bir güvenlik düzeyi aslında. Konuşurken nasıl her şeyi konuşmuyor, dile getirmiyorsak WhatsApp ya da diğer uygulamaları kullanırken de aynı şekilde dikkatli olmalıyız. Paylaşılmaması gereken bir fotoğrafın dijital alana yüklenmemesi, gizli sayılacak tüm bilgilerin yazılı bir şekilde paylaşılmaması tüm izinleri vermiş olsanız dahi birçok güvenlik işleminden daha güvende tutacaktır.